Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 14 maja 2021
Imieniny: Bonifacego, Julity i Macieja
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

II PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ „PODKASANA MUZA” DRZEWICA 2019

13.06.2019

12 czerwca w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyła się druga edycja Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością „Podkasana Muza” Drzewica 2019. Festiwal zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy przy współudziale Urzędu Miejskiego w Drzewica oraz Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy zgromadził w sali widowiskowej RCK liczną publiczność, która raczyły się wyśmienitymi występami. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Drzewica Janusz Reszelewski.

Imprezę rozpoczęła Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy – Sylwia Gąsiorowska, która przywitała wszystkich zebranych oraz podziękowała tym, dzięki którym mogła odbyć się II edycja przeglądu. Pani Kierownik w sposób szczególny, w imieniu swoim oraz całej kadry, podziękowała rodzicom i opiekunom uczestników drzewickiego WTZ. 

Podczas głównej części uroczystości prezentowali się przedstawiciele kilkunastu placówek, organizacji oraz instytucji pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnością. Na deskach sceny w RCK zaprezentowali się: Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy, DPS Niemojowice, ŚDS Myślakowice, Szermierka Opoczno, DPS Skrzynno, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Żarnowa, Lipin oraz Wolborza, DDP Senior-Wigor Niemojowice. Pierwszy raz na scenie w sali widowiskowej zaprezentowali się artyści z Dziennego Domu Pomocy Senior+ w Drzewicy a także uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Twardowskiego z Grójca.  Zgromadzona publiczność nie mogła żałować czasu, który spędziła oglądając występy artystyczne osób niepełnosprawnych. Uczestnicy przeglądu prezentowali olbrzymią różnorodność form twórczości artystycznej. Królował taniec i śpiew, na co wskazuje nazwa przeglądu, ale nie zabrakło także elementów teatru, poezji oraz kabaretów. Różnorodne inscenizacje jakie można było zobaczyć w RCK rozbawiały publiczność do łez, skłaniały do głębszej zadumy a także porywały do tańca całą salę. Nie zabrakło własnych aranżacji znanych przebojów disco polo. Były także pieśni ludowe. Po zakończonych występach do wspólnej fotografii na scenie stanęli razem wszyscy artyści. Sekretarz Miasta Drzewica Andrzej Krzyżanowski wraz z Kierownikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy Sylwią Gąsiorowską,  przekazali artystom pamiątkowe upominki. Po występach i uroczystości wręczenia nagród wszyscy udali się na wspólny poczęstunek. 

Poza wartością artystyczną jakiej mogliśmy dzisiaj doświadczyć w RCK, zdecydowanie ważniejsza była przede wszystkim integracja. Głównym celem przeglądu była przede wszystkim promocja twórczości osób z niepełnosprawnością. Każda z obecnych placówek z osobna miała możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy artystycznej. Aktywizacja twórcza osób z niepełnosprawnością odgrywa szczególną role w ich terapii. Dziś w sposób wzorowy, mogliśmy przekonać się o efektach tej pracy w instytucjach, które prezentowały się na scenie. Uśmiech towarzyszył zarówno występującym jak i widowni.

Gratulujemy organizatorom pomysłu, wszystkim artystom talentu a pracownikom organizacji fantastycznie wykonanej pracy. Liczymy, że za rok spotkamy się na kolejnej edycji festiwalu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.