Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

środa, 30 listopada 2022
Imieniny: Andrzeja, Maury i Ondraszka
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Język wobec starości, szacunek w praktyce” – podsumowanie projektu

07.10.2022
W czwartek, 6 października 2022 r. w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy, odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pn. „Język wobec starości, szacunek w praktyce”, podejmującego problem przeciwdziałania używania wobec osób starszych dyskryminującego języka – dziadurzenia .

„Język wobec starości, szacunek w praktyce” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach EOG.
Realizacja projektu odbywała się w siedmiu gminach województwa łódzkiego, w tym na terenie Drzewicy we współpracy z Drzewickim Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Celem projektu było przeciwdziałanie używaniu wobec osób starszych dyskryminującego języka elderspeak a także wprowadzenia do języka polskiego nowych terminów – dziadurzenie i gerontmowa – jako odpowiednika angielskiego słowa „elderspeak”.

Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się chwile po godz. 12:00. Wydarzenie otworzyła projekcja spotu dotyczącego problemu dziadurzenia, realizowanego w ramach kampanii społecznej projektu. Wszystkich przybyłych oficjalnie powitał Zastępca Burmistrza Drzewicy oraz Prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna Dłoń” Dominik Niemirski. Na wstępie głos zabrali także Prezes Stowarzyszenia Forum 4 czerwca Andrzej Machowski a także Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu oraz podkreślił jego wagę w obecnych czasach. Całość imprezy poprowadziła koordynatorka projektu Magdalena Małgorzata Skrzydlewska.

Po uroczystym otwarciu oraz powitaniu wszystkich przybyłych, na scenie sali widowiskowej drzewickiego RCK wystąpili artyści z Klubu Seniora „Radość’ z Łowicza. Seniorzy zaprezentowali krótki program wokalny.

Po występie przyszedł czas na blok prelekcji. Jako pierwsza Danuta Parlak,  członkini Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, w swoim wykładzie przedstawiła praktyczne przykłady ageizmu, czyli dyskryminacji ze względu na wiek. Następnie, o prawidłowych reakcjach na dziadurzenie oraz dyskryminację innych opowiadała trenerka równościowa Lena Rogowska-Lewandowska.

Kolejna część spotkania przebiegła pod znakiem podsumowań i podziękowań. Działania w ramach realizacji pilotażowego projektu „Język wobec starości, szacunek w praktyce” przedstawiła koordynatorka projektu Magdalena Małgorzata Skrzydlewska. O współpracy mówili także ambasadorki i ambasador kampanii, reprezentujący gminy z terenu województwa łódzkiego uczestniczące w projekcie. Ambasadorką kampanii z ramienia Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” jest aktywistka Zdzisława Majchrowska.

Spotkanie spuentowała część artystyczna. O dobre humory wszystkich zgromadzonych zadbali członkowie grupy kabaretowej działającej przy Uniejowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Na koniec zaprezentowali się także drzewiccy artyści. Koło Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki” wystąpiło na scenie w strojach z epoki, prezentując znakomitą inscenizację historyczną obrazującą nadanie praw miejskich Drzewicy. Widowisko łączące taniec i recytacje stanowiło fantastyczne podsumowanie niezwykle udanego spotkania, co widać było po reakcji publiczności, która nagrodziła występujących gromkimi owacjami na stojąco.


Obszerną galerię zdjęć zamieszczamy na facebookowym profilu Gminy Drzewica.