Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Sobota, 15 maja 2021
Imieniny: Dionizego, Nadziei i Zofii
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Dożynki Gminne 2018 - Brzustowiec

03.09.2018
2 września w miejscowości Brzustowiec odbyły się XV Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczęły się wczesnym popołudniem przemarszem korowodu dożynkowego na teren przy Szkole Podstawowej w Brzustowcu. Na czele orszaku dożynkowego szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta i kolejno strażacy, księża, władze gminy wraz ze starostami dożynek, zaproszeni goście i delegacje z wieńcami z poszczególnych miejscowości.

            Obchody rozpoczęto od przywitania przybyłych na uroczystość gości. Gospodarze dożynek – Burmistrz Gminy i Miasta Drzewica Janusz Reszelewski oraz Przewodniczący Rady Gminy i Miasta w Drzewicy Marian Kalużny otrzymali od dzieci  bukiety zbóż i kwiatów symbolizujące zakończenie żniw. Przed publicznością zaprezentowali się starostowie tegorocznych dożynek: Halina Woźniak i Mieczysław Pietrasik, którzy powitali gospodarzy chlebem i solą, które następnie przekazane zostały księżą na dożynkowy ołtarz.

            Mszę w intencji rolników koncelebrowali: ksiądz Adam Płuciennik – proboszcz parafii Drzewica, ksiądz Aleksander Mańka - proboszcz Parafii Domaszno oraz ksiądz Sławomir Olak – Proboszcz Parafii Sołek. O oprawę muzyczna mszy zadbał Chór Parafialny z Drzewicy oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Drzewicy.

            Dużym zainteresowaniem uczestników dożynek cieszyły się wiejskie chaty oraz konkursy sołeckie m.in. jedzenie pierogów na czas. Miłym akcentem tegorocznych dożynek było wręczenie Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich folderów, które wspólnie z Urzędem Gminy i Miasta w Drzewicy przygotowały. „Kulinarne Inspiracje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Drzewica”, bo tak nazywa się publikacja, to zbiór przepisów, które Panie z KGW zaproponowały w oparciu o swoje doświadczenie kulinarne, ale też wielopokoleniowe tradycje polskiej kuchni, które sprawdzają się na rodzinnych stołach. Wszystkich, którzy są zainteresowani zawartością broszury zapraszamy do Biblioteki Samorządowej w Drzewicy, gdzie już niebawem będzie można zapoznać się z 12 przepisami od niezawodnych Pań z Kół Gospodyń Wiejskich.   

            W części artystycznej wystąpili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Drzewicy, uczestnicy programu zatrudnienia socjalnego Centrum Integracji Społecznej „Zielone Światło”, występujący pod nazwą „Cisowianie”, zespół „Mali Drzewiczanie” i „Drzewiczanie” a także Koła Gospodyń Wiejskich z Brzustowca, Jelni, Radzic Dużych, Werówki oraz Domaszna. Przed zgromadzoną w Brzustowcu publicznością zaprezentowała się także MEGITZA, czyli tak naprawdę Małgorzata Babiarz – młoda wokalistka, kompozytorka i kontrabasistka z Podhala.  Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna z zespołem Bakar a wcześniej wszyscy obecni mieli okazje obejrzeć Disco Laser Show, czyli zabawę w rytmie muzyki disco połączoną z iluminacją świetlną w postaci laserów na sztucznie wypuszczonej mgle.

            Dziękujemy za uczestnictwo, wspólną zabawę, fantastycznie przygotowane wiejskie chaty oraz przepiękne wieńce dożynkowe. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć poniżej.