Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

środa, 21 lutego 2024
Imieniny: Eleonory, Lenki i Kiejstuta
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Drzewica coraz bardziej SMART

23.01.2023
W ostatnich tygodniach na terenie Drzewicy stanęły kolejne "inteligentne" elementy małej architektury, których działanie opiera się na zastosowaniu innowacyjnych technologii i odnawialnych źródeł energii. Montaż dwóch totemów multimedialnych, dwóch ławek solarnych oraz wiaty przystankowej był możliwy dzięki projektowi pn. "Rozwój turystycznej infrastruktury „smart city” w Drzewicy", realizowanemu przez Centrum Aktywności Lokalnej w Drzewicy we współpracy z Gminą Drzewica.

Projekt zakładał zakup i montaż pięciu obiektów infrastruktury turystycznej, w tym innowacyjnych, nowoczesnych i ekologicznych urządzeń „smart city”:

* dwóch infokiosków – totemów multimedialnych – samoobsługowych, interaktywnych urządzeń elektronicznych, które będą pełnić funkcje informacyjno-promocyjne, zapewniając szeroką bazę informacji o atrakcjach turystycznych Gminy Drzewica oraz aktualnościach kulturalnych, sportowych czy społecznych;

* dwóch ławek solarnych, umożliwiających naładowanie mobilnych urządzeń elektronicznych takich jak telefon komórkowy, smartwatch, tablet czy laptop;

* jednej wiaty przystankowej z tablicą zwierająca rozkład jazdy autobusów oraz informacje o atrakcjach turystycznych Gminy Drzewica.

Te obiekty zostały zamontowane w czterech lokalizacjach miasta:

1) przy torze kajakowym na ul. Fabrycznej (ławka solarna i totem multimedialny);

2) przy Urzędzie Miejskim w Drzewicy na ul. Stanisława Staszica (totem multimedialny);

3) przy budynku Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy (ławka solarna);

4) na ulicy Stanisława Staszica przy Osiedlu Bolesława Chrobrego (wiata przystankowa).

Na realizację zadania Centrum Aktywności Lokalnej w Drzewicy pozyskało dofinansowanie ze Stowarzyszenia Dolina Pilicy. Pomoc w wysokości 156.252,00 zł pochodzi z Poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dzięki realizacji projektu Drzewica zrobiła kolejny krok w kierunku bycia "inteligentnym", nowoczesnym oraz przyjaznym dla mieszkańców i turystów miastem, czyli SMART CITY. Przypomnijmy, że pierwszy postawiła w 2021 roku, kiedy to na drzewickich ulicach pojawiły się trzy ławki solarne, umiejscowione między budynkiem Urzędu Miejskiego a Przychodnią Rejonową na ulicy Staszica, na placu Kościuszki oraz przy dworcu autobusowym na ul. Sikorskiego.

„Inteligentne” ławki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem użytkowników, co potwierdzają statystyki ładowań. Jesteśmy przekonani, że również z nowych urządzeń „smart city” będzie korzystać wielu mieszkańców i turystów odwiedzających Drzewicę.