Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 5 marca 2021
Imieniny: Aurory, Fryderyka i Oliwii
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

IV Rajd Pieszy "Andrzejkowy survival"

03.12.2019
Wysoka frekwencja, ciekawa trasa, znakomite humory i emocje sportowe - tak w skrócie można podsumować przebieg IV Rajdu Pieszego "Andrzejkowy survival", zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Nad Drzewiczką" oraz Urząd Miejski w Drzewicy

Czwarta edycja "Andrzejkowego survivalu" została przeprowadzona w sobotę, 30 listopada. Podobnie jak poprzednie rajdy spotkała się z dużym zainteresowaniem miłośników turystyki pieszej. Zgromadziła pięćdziesiąt siedem osób z Gminy Drzewica, Przysuchy, Opoczna, Warszawy i Łodzi. 

Jak zawsze na starcie stanęło kilka pokoleń piechurów – od przedszkolaków po seniorów. Nie zabrakło zorganizowanych grup ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych oraz – po raz pierwszy – Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy.

Otwarcie rajdu miało miejsce przed godz. 10.00 na drzewickim orliku, gdzie piechurów powitał Prezes LGD "Nad Drzewiczką", solenizant Andrzej Krzyżanowski. Po otrzymaniu mapek oraz garści informacji organizacyjnych turyści wyruszyli na trasę. Przewodnikiem był Waldemar Pęczkowski, kolumnę rajdu zamykał Witold Chotecki, natomiast pomocą medyczną służył Albert Białek - ratownik OSP w Drzewicy. Obsługę techniczną zapewnił druh Krzysztof Walczyk z OSP w Strzyżowie, a wsparcie organizacyjne jednostka OSP w Drzewicy.

Trzeba przyznać, że mimo niskiej temperatury (kilka stopni powyżej zera) i dość silnego wiatru szło się bardzo dobrze. Trasa prowadziła najpierw ulicą Stawową, ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż brzegów jeziora i polami między Drzewicą a Dąbrówką.  Po ponownym dotarciu nad zalew i przejściu przez drogę powiatową w Dąbrówce grupa weszła do lasu, by później zahaczyć o tereny polne, a następnie malowniczym i pagórkowatym szlakiem dotrzeć od zachodu na Żurawią Górę. Tam wysłuchała legendy o żurawiach, opowiedzianej przez uczennice SP w Drzewicy, Julię Barul i Gabrysię Matysiak. Rozegrano także wyścig na szczyt stromym podejściem. Wygrał Kacper Nowak przed Karoliną Bąkiewicz i jej młodszym bratem Wiktorem.

 Z Żurawiej Góry piechurzy obrali kurs na wschód, maszerując w kierunku Domku Myśliwskiego. Stamtąd skierowali się ku Drzewicy. Do mety usytuowanej na skraju lasu przy ul. Północnej dotarli zgodnie z planem – około godz. 14.00.  W ciągu czterogodzinnej marszruty (wliczając postoje) pokonali 13 km.

Na mecie czekały kolejne atrakcje – ognisko z pieczeniem kiełbasek, niezwykle emocjonujące konkurencje sportowo-sprawnościowe oraz nagrody ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Drzewicy. W konkurencji strzeleckiej zwyciężył Maciej Kwaśniewski, drugie miejsce zajął Antoni Snokowski, a trzecie Natalia Kowalska. W rzucie szyszką do celu zwyciężył Stefan Bogatek przed Dawidem Wieczorkiem i Oskarem Madejem.  W konkurencji rzutu jajkiem w parach po raz kolejny bezkonkurencyjne okazały się Karolina Bąkiewicz i Maria Smolarska.

Podczas uroczystego podsumowania rajdu zwycięzcy konkursów otrzymali sprzęt sportowo-turystyczny, natomiast wśród wszystkich piechurów rozlosowano kilkadziesiąt nagród – oprócz sprzętu sportowego także gadżety promocyjne Gminy Drzewica. Tradycyjny puchar dla najmłodszego uczestnika rajdu odebrał 5-letni Antoni Podstawka. W dekoracji uczestniczyli przedstawiciele władz LGD „Nad Drzewiczką” - Prezes Krzyżanowski i Witold Chotecki – oraz gminna radna Joanna Popis.

Już na zakończenie Andrzej Krzyżanowski pogratulował wszystkim kondycji, dziękując za współpracę na trasie i miłą atmosferę. Oczywiście zaprosił na przyszłoroczne rajdy. Najbliższy - IV Walentynkowy Rajd Pieszy -  odbędzie się 15 lutego 2020 roku.