Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 31 maja 2024
Imieniny: Anieli, Feliksa i Kamili
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

KGW w Trzebinie ma już 15 lat

19.09.2023




W sobotę, 16 września 2023 roku w gronie licznie zgromadzonych gości Koło Gospodyń Wiejskich „Trzebinianki” w Trzebinie świętowało jubileusz 15-lecia.

Uroczystość mająca miejsce w odświętnie udekorowanej świetlicy wiejskiej w Trzebinie zgromadziła członkinie i wielu przyjaciół Koła. Obecni byli Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, Proboszcz Parafii w Sołku ks. Aleksander Mańka, radna Rady Powiatu Opoczyńskiego i zarazem Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Drzewicy Sp. z o.o. Maria Witkowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy Irena Kwiecień oraz Wiceprezes Anna Reszelewska. Nie zabrakło przewodniczących Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Drzewica, Sołtysa Trzebiny Stefana Pabijanka oraz druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebinie.

Wszystkich serdecznie powitała Przewodnicząca KGW Mirosława Chałubińska, dziękując za współpracę oraz pomoc przy realizacji różnorodnych aktywności i inicjatyw „Trzebinianek”. A tych nie brakuje, o czym zebrani przekonali się słuchając sprawozdania z 15-letniej działalności Koła, przedstawionego przez Alicję Pecynę.

Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebinie zostało założone w 1968 roku. Gdyby nie zawieszenie działalności w 1982 roku, świętowałoby jubileusz 55-lecia. Ponownie rozpoczęło swoją działalność w 2009 roku dzięki ogromnemu zaangażowaniu Mirosławy Chałubińskiej. Od tego czasu Pani Mirka pełni funkcję Przewodniczącej Koła, które przyjęło nazwę „Trzebinianki”.

Obecnie Koło liczy 14 członkiń. W skład Zarządu wchodzą: Przewodnicząca Mirosława Chałubińska, Zastępca Przewodniczącej Stanisława Pabijanek, Skarbnik Joanna Marszałek.

Koło wykazuje dużą aktywność. Kultywuje tradycje regionu opoczyńskiego poprzez uczestnictwo w corocznych dożynkach gminnych i innych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Urząd Miejski oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. Współpracuje z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Drzewica, Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Drzewicy oraz innymi organizacjami.

„Trzebinianki” uczestniczyły między innymi w dożynkach parafialnych, dożynkach powiatowych, Targach AGRO-Travel w Kielcach, warsztatach „Smaki Ziemi Łódzkiej”, Nocy Świętojańskiej, Świętojańskim Graniu i Rewii Sztuki Ludowej w Drzewicy.

W gronie gospodyń są utalentowane twórczynie ludowe, które uczestniczyły w konkursach rękodzieła ludowego, otrzymując nagrody za piękne palmy, serwetki czy kwiaty. Z kolei Maria Kobierska i Teresa Wróblewska to znakomite autorki tekstów piosenek na okolicznościowe wydarzenia.

Od 2014 roku „Trzebinianki” posiadają wspaniałe warunki lokalowe w rozbudowanej świetlicy wiejskiej w remizie strażackiej. Bardzo dobrze wyposażona kuchnia ułatwia przygotowywanie różnych potraw regionalnych  i nie tylko.

W świetlicy odbywają się spotkania opłatkowo-noworoczne Burmistrza Drzewicy z mieszkańcami, które Koło organizuje wspólnie z sąsiadami ze Świerczyny. Do miłej tradycji należą spotkania przy torcie dla jubilatek, członkiń Koła i z okazji Dnia Kobiet. Dawnym zwyczajem organizowane są „bramki dla nowożeńców”. Wspólnie z sołtysem i strażakami gospodynie uczestniczą w organizowaniu pikników rodzinnych, które integrują społeczność wiejską.

„Trzebinianki” zajęły czołowe miejsce w plebiscycie na najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie opoczyńskim, organizowanym przez „Dziennik Łódzki”. W wydawnictwie „Kulinarne inspiracje” zaprezentowały potrawę  „trzebińska porka” i scenki rodzajowe obrazujące pranie w strumyku oraz suszenie siana.  Na wspólnym kultywowaniu regionalnej tradycji - na tzw. pierzorce (darciu pierza) gościły słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Drzewicy.

- Życzymy sobie, aby nasze Koło dalej prężnie działało i zachęcało młode gospodynie do podtrzymywania naszych tradycji tak podsumowały jubileuszowe sprawozdanie, po którym przedstawiły krótki program artystyczny.

Goście gratulowali pięknego jubileuszu i z uznaniem wyrażali się o dotychczasowej, aktywnej działalności KGW w Trzebinie. Po części oficjalnej i artystycznej wszyscy mogli skosztować przygotowanych przez gospodynie smacznych potraw i potańczyć przy wesołej muzyce. Jubileuszowego tortu też nie zabrakło.