Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Młodzieżowi radni o języku w debacie publicznej

25.06.2021
O niezwykle ważnej roli języka w debacie publicznej i sposobach komunikowania się dyskutowali członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Drzewicy. W środę, 23 czerwca 2021 roku uczestniczyli w interaktywnym warsztacie prowadzonym przez Magdalenę Małgorzatę Skrzydlewską - specjalistkę w zakresie komunikacji społecznej, trenerkę, animatorkę społeczną.

Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk od dawna zwraca uwagę, że stan języka debaty publicznej jest obecnie postrzegany jako jedna z głównych przyczyn negatywnych zjawisk społecznych w Polsce. Używa się przy tym takich określeń jak mowa nienawiści, język agresji czy przemysł pogardy, operuje takimi nazwami gatunkowymi jak hejt i fake news, które odnoszą się do zjawisk skrajnie negatywnych.

Członkowie Prezydium PAN zachęcają do zaprzestania używania wyrazów brutalnych, deprecjonujących osoby i instytucje, a także określeń nacechowanych dużym ładunkiem ekspresji oraz niemanipulowanie znaczeniami wyrazów.

Odpowiadając na apele Rady Języka Polskiego i w trosce o przyszłość debaty publicznej w naszym kraju młodzieżowi radni z Gminy Drzewica wzięli udział w warsztacie „Język w debacie publicznej”. Zajęcia odbyły się 23 czerwca w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy. Zostały poprowadzone przez trenerkę komunikacji społecznej Magdalenę Małgorzatę Skrzydlewską.

W ciągu kilku godzin młodzieżowi radni zgłębili tematykę debaty publicznej, znaczenia języka w debacie publicznej, form przekazu werbalnego i niewerbalnego, barier utrudniających skuteczne komunikowanie oraz powiązań rozwoju umiejętności komunikacyjnych z rozwojem emocjonalnym i społecznym. Na zakończenie wzięli udział w debacie na argumenty i kontrargumenty, ucząc się, jak bez używania agresywnego języka pozostać przy swoim zdaniu.

Dodajmy, że młodzieży towarzyszyła Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Drzewicy Agnieszka Kopytowska, a w trakcie zajęć szkolnych radnych odwiedzili Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski i Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski.

Duże zainteresowanie tematyką oraz aktywność uczniów podczas warsztatów każe mieć nadzieję, że radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Drzewicy staną się ambasadorami języka opartego na prawdzie, wzajemnym szacunku, spokoju i opanowaniu.