Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Rozmowy o renowacji drzewickiego zamku

09.07.2024

 

Właściciel gotycko-renesansowego zamku w Drzewicy chce zadaszyć część służebną XVI-wiecznej warowni. Te ambitne plany stanowiły główny temat spotkania zorganizowanego 8 lipca 2024 roku w Drzewicy.

 

         W spotkaniu, którego gospodarzem był Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, uczestniczyli m.in.: Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków Anna Michalak, insp. Magdalena Zacharow z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, Artur Ginter z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Włodzimierz Witkowski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Oddziału Terenowego w Łodzi, a także właściciel zamku Antoni Borzewski oraz jego pełnomocnik, autor projektu renowacji Wojciech Szygendowski.

 

         Rozmowy w Urzędzie Miejskim w Drzewicy, a następnie na terenie zamku dotyczyły dalszych planów renowacji zabytku. Po trwających od kilku lat pracach naprawczych i zabezpieczających, które realizuje Fundacja Innowacje i Nowe Technologie, właściciel zamierza postawić kolejny krok, czyli zadaszyć służebną część budowli. Plany zakładają odtworzenie stropu, wykonanie więźby dachowej i pokrycie dachu.

 

         Goście z Łodzi zapoznali się z koncepcją inwestora i przedstawili informację na temat wymogów formalno-prawnych, jakie należy jeszcze spełnić, by uzyskać zgodę na budowę dachu. Co najważniejsze, po zachowaniu wszelkich procedur będzie można przystąpić do realizacji inwestycji.