Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 25 września 2020
Imieniny: Aureli, Kamila i Kleofasa
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Werówka ma świetlicę wiejską na miarę XXI wieku

14.08.2020
Zakończyły się prace związane z budową świetlicy wiejskiej w Werówce.  Odbiór gminnej inwestycji nastąpił w czwartek, 13 sierpnia 2020 roku. Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, oficjalne otwarcie zostanie zorganizowane jesienią.

Budowa była realizowana przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Ma-Mar" z Przystałowic Dużych w cyklu dwuletnim – od wiosny 2019 roku do lata 2020 roku. Przebiegła zgodnie z planem, kończąc się w terminie. Jej efektem jest nowoczesny, przestronny i funkcjonalny obiekt, zlokalizowany przy drodze powiatowej Radzice Duże – Drzewica.   

Świetlica w Werówce to budynek wolno stojący, parterowy, nie podpiwniczony i bez poddasza. Ma 10,6 m długości, 20,15 m szerokości i 5,25 m wysokości. Powierzchnia użytkowa wynosi 151,04 m2 .

Jest wyposażona w szereg instalacji: elektryczną (zasilającą i wewnętrzną), fotowoltaiczną, odgromową, wodno-kanalizacyjną, gazową wraz ze zbiornikiem na propan-butan, centralnego ogrzewania oraz klimatyzacyjną. Mieści m.in. świetlicę, kuchnię, pomieszczenie na sprzęt i środki czystości, przystosowane dla osób niepełnosprawnych łazienki – damską i męską, lokal na urządzenia fotowoltaiki oraz szatnię. Dla osób niepełnosprawnych jest w pełni dostępna poprzez zastosowanie wejścia bez stopni bezpośrednio z chodnika oraz łagodnego wyprofilowania podjazdu.

Jej otoczenie również jest zagospodarowane. Przy obiekcie powstały drogi dojazdowe, zjazdy i chodniki z kostki brukowej, a także parking z płyt ekologicznych.

Wysoki standard budynku oraz bardzo staranne wykonanie prac podkreślano podczas oficjalnego odbioru inwestycji. W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, radny Rady Miejskiej w Drzewicy Krzysztof Walczyk, sołtys Werówki Zofia Kacprzak, gminni urzędnicy oraz przedstawiciele wykonawcy. Burmistrz Janusz Reszelewski zaznaczył, że Werówka doczekała się świetlicy wiejskiej na miarę XXI wieku, a obiekt z pewnością stanie się centrum życia kulturalno-społecznego sołectwa.

Uroczyste otwarcie świetlicy planowane jest na okres jesienny, jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Wcześniej obiekt zostanie umeblowany i wyposażony w sprzęt gospodarstwa domowego.

Dodajmy, że inwestycja w Werówce miała wartość 723.750,01 zł, przy czym Gmina Drzewica pozyskała zewnętrzne dofinansowanie w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Unijna dotacja wyniosła 500.000 zł.