Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 25 czerwca 2021
Imieniny: Łucji, Witolda i Wilhelma
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Zamek w Drzewicy zostanie odbudowany

19.09.2018

               

               Gotycko-renesansowy zamek w Drzewicy stał niewzruszony przez wieki. Jego najnowsza historia jest powszechnie znana. Mimo usilnych starań władz samorządowych, brak było jakichkolwiek działań związanych chociażby z jego przebudową czy zagospodarowaniem terenu. Wynikało to z wielu czynników. Po pierwsze od lat zamek stanowi własność prywatną na którą samorząd nie może mieć wpływu. Mimo, iż zamek jest częściową ruiną, jest to najlepiej zachowana rezydencja z pierwszej połowy XVI wieku w Polsce. To zabytek, który od czasów powstania nie był w znaczący sposób przebudowywany stąd też rygorystyczne podejście konserwatora zabytków co do działań na tym obiekcie.

                Mimo tego jak zamek w tym momencie wygląda oraz jaka była jego dotychczasowa historia, istnieje realna szansa by dołączyć do niej kolejny, piękny rozdział. Na dzisiejszej Sesji Rady Gminy i Miasta w Drzewica mieliśmy okazję usłyszeć długo wyczekiwaną informację, którą przekazał Pan Mariusz Janczewski – pełnomocnik właściciela zamku. „Zamek w Drzewicy zostanie odbudowany!” – zaznaczył pan Mariusz, który zajmuje się sprawami formalnymi nieruchomości, ale także nadzoruje zakres prac przygotowawczych do kolejnych działań mających na celu odbudowę jednej z drzewickich wizytówek.

               Od kilkunastu dni trwają już prace porządkowe oraz działania mające na celu zabezpieczenie zamku przed dalszą dewastacją. Prowadzone są także działania przygotowawcze do mających się odbyć w niedługim czasie wykopalisk archeologicznych. Wyniki prac odpowiedzą, przede wszystkim, na pytania związane ze stanem technicznym budowli wzniesionej z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego, a także uzupełnią dokumentację w zakresie statyki konstrukcji obiektu. Jak podaje pełnomocnik - wiosną przyszłego roku po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia rozpoczną się prace związane z zabudową stropu i zadaszenia obiektu w sposób trwały.

                Co te informacje znaczą dla mieszkańców gminy oraz odwiedzających Drzewice turystów? Przede wszystkim brama na dziedziniec drzewickiego zamku znów będzie otwarta! Jak zapewnił Pan Mariusz Janczewski jest w stanie przygotować na piśmie stosowną deklarację, by mury zamku były otwarte na potrzeby gminy, działania kulturalne czy oświatowe. Drzewicki zamek stanie się zatem obiektem, który znów zacznie służyć drzewickiej społeczności. Zgodnie z zapewnieniami pełnomocnika, zamek na nowo zyska dawno utracony dach, ale także fosę!

                Mamy zatem konkretną deklarację co do celu budowlanego właścicieli. Co do informacji jak zamek będzie funkcjonował i jaką rolę pełnił będzie w przyszłości, trzeba będzie jeszcze poczekać. To kwestia m.in. współpracy z konserwatorem zabytków oraz przygotowania obszernej dokumentacji. Jedno jest pewne – od dziś możemy mówić o nowym rozdziale historii nie tylko zamku, ale i całej Drzewicy.