Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

środa, 8 maja 2024
Imieniny: Kornela, Lizy i Stanisława
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy i Miasta Drzewica

11.02.2015

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską

ze środków Funduszu Spójności

w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013



Gmina i Miasto Drzewicy przystąpiła do realizacji projektu pn. „Ochrona środowiska naturalnego Gminy Drzewica poprzez opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Jego celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, redukcja zużycia energii oraz zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł w ogólnym zużyciu energii poprzez zastosowanie rozwiązań niskoemisyjnych. Wspomniana niskoemisyjność w sektorach mieszkalnictwa, przemysłu, handlu i usług oraz administracji publicznej osiągana będzie przez wdrażanie rozwiązań mniej szkodliwych dla środowiska oraz bardziej efektywnych energetycznie. Posiadanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) będzie w przyszłości warunkiem uzyskania dofinansowania ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 na część inwestycji realizowanych na terenie Gminy i Miasta Drzewica. Wykonawcą Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy i Miasta Drzewicy jest opolska firma ATMOTERM S.A.

Czym jest Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN)?
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej opiera się na danych dotyczących wielkości zużycia energii oraz wielkości emisji dwutlenku węgla na terenie Gminy. Jego głównym zadaniem jest określenie kierunków Gminy w zakresie działań związanych zarówno z nowymi inwestycjami oraz innymi działaniami prowadzącymi do:

  • redukcji emisji gazów cieplarnianych,
  • zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,
  • redukcji zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej.

Dodatkowym celem PGN jest wzmacnianie działań na rzecz poprawy jakości powietrza, szczególnie tam, gdzie odnotowano przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu.

Jakie korzyści może dać realizacja Planu Gospodarki Niskoemisyjnej?
PGN znacznie zwiększy szanse rozwoju gospodarczego Gminy i Miasta Drzewicy. Posiadanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej będzie bowiem wpływać na możliwość uzyskania wsparcia dla szeregu inwestycji ze środków finansowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Wdrożenie PGN to także szansa na czystsze powietrze. W ramach dokumentu zostanie stworzony plan realizacji działań wspierających osiąganie redukcji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co tym samym przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Obszary oddziaływania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej
W PGN zostaną określone najważniejsze działania służące ograniczeniu negatywnego wpływu na jakość powietrza na terenie Gminy i Miasta Drzewicy. Mogą to być zadania związane:

  • ze zmniejszeniem zużycia energii w budynkach/ instalacjach,
  • ze zmianą sposobu oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne,
  • z dystrybucją ciepła, 
  • ze zmniejszeniem zużycia energii w transporcie, 
  • z produkcją energii,
  • inne.

PGN to także zadania dotyczące tak ważnych kwestii jak: planowanie przestrzenne, strategie komunikacyjne oraz zamówienia publiczne. Interesariuszami w PGN mogą być:

  • lokalna administracja: odpowiednie wydziały urzędów miast, gmin i przedsiębiorstwa komunalne (miejskie przedsiębiorstwa energetyczne, firmy transportowe itp.),
  • okalne i regionalne agencje energetyczne,
  • biznes i przemysł, handel i usługi,
  • wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe,
  • organizacje pozarządowe i inni reprezentanci społeczeństwa obywatelskiego.