Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Poniedziałek, 20 maja 2024
Imieniny: Bazylego, Bernardyna i Krystyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Zostań Wolontariuszem, który walczy z koronawirusem

01.04.2020
W odpowiedzi na apel Prezesa Rady Ministrów RP Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” realizuje akcję #WspierajSeniora. Inicjatywa odbywa się pod hasłem „Zostań Bohaterem – Zostań Wolontariuszem”. Jej celem jest pomoc samotnym osobom starszym i niepełnosprawnym w wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Chcesz pomóc? Masz czas i możliwości, żeby zrobić zakupy dla seniora albo osoby chorej? Nie bój się pomagać. To bardzo proste. Wystarczy tylko chcieć.

Wymagania wobec Wolontariusza:

  1. Chcesz pomóc samotnym osobom starszym i chorym.
  2. Masz co najmniej 18, ale nie więcej niż 50 lat.
  3. Nie masz objawów przeziębienia lub grypy i stan Twojego zdrowia pozwala na świadczenie pomocy osobom starszym i chorym.
  4. Nie miałeś w ciągu ostatnich 14 dni kontaktu z osobą, która wróciła z zagranicy, osobą przeziębioną lub chorą oraz osobą przebywającą w kwarantannie.

Instrukcja dla Wolontariusza:

1. Wypełnij formularz online i zarejestruj się w bazie Wolontariuszy Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Po przesłaniu formularza zaczekaj na wiadomość SMS potwierdzającą uzyskanie wpisu do bazy, którą otrzymasz w ciągu 3 dni.

2. Odbierz swój identyfikator, pakiet materiałów informacyjnych oraz podstawowe środki ochrony. Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” w ciągu 7 dni od otrzymania potwierdzenia wpisu do bazy przygotuje dla Ciebie porozumienie o współpracy z Wolontariuszem, identyfikator a także pakiet materiałów informacyjnych i podstawowe środki ochrony. O terminie i miejscu odbioru materiałów zostaniesz powiadomiony za pomocą wiadomości SMS.

3. Zaczekaj na wiadomość z informacją o osobie potrzebującej pomocy. Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” w oparciu o Twoje zgłoszenie, ustali we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Drzewicy dane osoby, która oczekuje na Twoją pomoc. Dane osoby potrzebującej otrzymasz za pomocą wiadomości SMS. Uwaga! Pamiętaj, aby potwierdzić otrzymanie wiadomości, by móc przypisać Cię do danej osoby.

4. Nawiąż kontakt ze swoim podopiecznym i okaż mu swoją pomoc. W ciągu 3 dni od potwierdzenia otrzymania wiadomości odwiedź osobę, która oczekuje na Twoją pomoc. Pamiętaj, aby bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by nie narażać siebie i osoby potrzebującej. Rozmawiając ze swoim podopiecznym zachowaj bezpieczną odległość (od 1,5 do 2 m) oraz stosuj podstawowe środki ochrony – maseczka i jednorazowe rękawiczki. Zapytaj w jaki sposób mógłbyś/mogłabyś pomóc? Co mógłbyś/mogłabyś zrobić? Ustal ze swoim podopiecznym zasady kontaktu – zostaw swój numer telefonu i poproś o podanie numeru przez podopiecznego. Utrzymuj kontakt telefoniczny lub osobisty ze swoim podopiecznym przynajmniej 1 raz w tygodniu. Uwaga! Pamiętaj, aby potwierdzić swoją pierwszą wizytę u podopiecznego wysyłając wiadomość SMS do przedstawiciela Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”.

Regulamin akcji, formularz rejestracji Wolontariusza, karta pomocy i instrukcja świadczenia usług pomocowych dla Wolontariusza dostępne są pod adresem:

http://www.dcw-od.cba.pl/